ALANINDA dünyanın sayılı bilim insanlarından olan, geçtiğimiz aylarda da yıllarca görev yaptığı Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi’ne, dostlarına ve anılarına veda ederek Bursa Uludağ Üniversitesi’ne göçen Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz’ın; Erzurum’dayken verdiği bir konferans sırasında işaret ettiği Şair Nef’i Ortaokulu’nun bahçe duvarındaki mezar taşları ayıbına, aylar sonra da olsa el atıldı.

Cengiz Alyılmaz’ın geçtiğimiz yıl verdiği bir konferansında duyurduğu ayıbı, sonraki günlerde erzurumdanhaberler.com olarak gündeme taşımış ve “İnanılır gibi değil… Bu duvarda ne var” sorusunu sormuş, Tarihçi Yazar Muzaffer Taşyürek ile birlikte yaptığımız incelemelerde de, Şair Nef’i’nin bahçe duvarlarında “dolgu malzemesi” olarak kullanılan mezar taşlarını tespit etmiştik.

Geçen yılın 19 Mart’ında yaptığımız haberde, şu bilgileri takipçilerimize aktarmıştık:

BU DUVARDA NE VAR!

“BU duvarda ne var” diye sorduk ama, soruyu soran asıl kişi, aslında Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz Hoca idi.

Geçtiğimiz hafta “Teke” adını verdikleri grup arkadaşlarıyla birlikte yaptıkları sunumda, Erzurum’un yok edilen şehir mezarlarına atıfta bulunan Cengiz Alyılmaz, Şair Nef’i Ortaokulu’nun çevresini saran bahçe duvarlarının fotoğraflarını göstermiş, sıra sıra dizili taşlar arasında çok net gözüken eski mezar taşlarına dikkat çekerek, sitemini dile getirmişti.

Dönemin Valisi Tahsin Uzel’in daveti ile Erzurum’a gelen Fransız Şehir Plancı Lambert’e öfke kusan Prof. Dr. Alyılmaz, “Erzurum şehir mezarları, bu iki artniyetli insan tarafından mahvedilmiş. Şehir planını yapıyor, yeni yollar açıyoruz diyerek tüm mezarları ortadan kaldıran bu insanlar, Erzurum’un tarihine ve kültürüne onarılması mümkün olmayan darbeleri indirmiş, şehrin temelini resmen dinamitlemişler” demişti.

TAŞLARIN SÖKÜMÜNE BAŞLANDI

Uzun yıllar Atatürk Üniversitesi’nde görev yapan, “İşimi, eşimi, aşımı bu memlekette buldum”diyerek Erzurum’a olan bağlılığını her fırsatta dile getiren, ancak bazı özel nedenlerden dolayı bir başka şehre ve üniversiteye gitmek zorunda kaldığını ifade eden Cengiz Alyılmaz’ın görme imkanı bulamadığı müdahale Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nden geldi.

Müdürlük, okul duvarındaki mezar taşlarını tek tek belirleyerek sökmeye başladı. Benzeri türde bir çalışmanın Jandarma Lojmanları’nın çevresini saran duvarda da yapılacağı kaydedildi. erzhaber

Kaynak: http://www.erzurumdanhaberler.com/alyilmaz-goremedi-ama-o-ayip-gideriliyor/

Adres : Karaman Mahallesi, Fulya Sokak, No 1 Nilüfer/Bursa
Telefon :+90224 2941652-41885 Faks :+90224 2941897
Eposta :
tekedernegi@gmail.com

Site Tasarım dizaynom.com